• resim 2
  • Baykus
  • peynir
  • metin
  • domatesTabagi
  • salca
  • zoro

7

6

5

4

3

2

1

2012 - Etkinliklerimiz

Anadolu’ya bir bakın; her yanda HES projeleri,maden arama ve işletme projeleri,termik santraller ve daha nice doğayı tahrip edecek binlerce akıl almaz iş ..
Bütün bu tehlikelere rağmen biz kafamızı kuma gömüp sadece kendi çalışmalarımızıyapamayız,başka bir yaşamın mümkün olduğuna inananlar;ekolojik yaşam toplulukları,permakültür camiası , sağlıklı beslenmeye çalışan guruplar ve tüm bu toplulukları oluşturan bizlerin öncelikli görevi; bu tehditlere karşımücadele etmek olmalı ,yaşam alanlarımızı tehdit eden bu tür faliyetler her an her yerde karşımıza çıkmaya devam edecek.Ve bizler büyük bir dayanışma içinde olmak zorundayız.
Çok uluslu, büyük sermaye sahibi bu şirketler gözlerini Anadolu’daki tüm yer üstü ve yer altı zenginliklerine dikmişdurumda. Çevremizde bir şekilde yürütülen doğayı ve yaşamı koruma hareketlerine katılmamız ,o çalışmaları güçlendirmek ve yaşatmak gerekiyor.
Bizlerde bu bilinçle hareket ediyoruz,Kaz Dağlarında devam eden tüm madencilik faliyetlerinin yaratacağı olumsuzlukları bıkmadan usanmadan köylülerimize anlatıyoruz,video gösterimleri yapıyor,sosyal ve ekonomik etki yaratacak projeler üretiyoruz.
Bu Pazar yani; 22 ocak 2012 de saat 12 de, köyümüzde davullu zurnalı,pilavlı,sohbetli bir etkinliğimiz var,Çanakkale’den ve çevre köylerden katılım ile beraber yürüteceğimiz bu etkinlikte,Çanakkale Çevre Platformu üyeleri ile beraber ,kahvelerde görsel destekli bir seminer yaparak ,köylüleri bilgilendireceğiz.Kahvelerde bu çalışmaya paralel kadın doktor arkadaşlarımız, köylü kadınlar ile birlikte, üç ayrı mahallede çalışmalar yürütecek, hem pilav yenilecek hem de evlerde toplaşılıp bilgilendirme yapılacak,sağlık sorunları ile beraber madenciliğin olumsuz etkileri konuşulacak.
Toplantılar ve çalışmalara katılmak için çevre illerden gelmek isteyen tüm arkadaşlarımızı evlerimizde misafir edebiliriz.Özellikle yakın çevredeki tüm duyarlı arkadaşlarımızıçalışmalarımıza davet ediyoruz.
Bu çalışmalarımızın yanında yürüttüğümüz bir proje daha var,köyümüzde yapılmakta olan hayvancılık ve süt üreticiliği kapsamında ,On Sekiz Mart Üniversitesi,Bayramiç Belediyesi ve Bayramiç Yeniköy Derneğinin ortaklaşa hazırladığıbir proje yakında hayata geçiyor.Yerel tatlar kapsamında yürüyecek bu çalışma köyümüzdeki keçi ve koyun sütlerinin değerlendirilmesini kapsıyor.Çanakkale’nin yok olmuş yerel tatlarından biri olan Çoban Kelle peynirini tekrar canlandırıyoruz.Fenni yem yememiş sadece otlaklarda beslenen koyun ve keçilerin sütlerinden yapılacak peynirler, şirden mayası ve deniz tuzu ile yapılacak bu peynirler mart ayından sonra satışa sunulacak ve köyümüzde ciddi bir ekonomik girdi olacak.
Madencilik faliyetlerine karşı dururken yerel değerler ile beraber yerel ekonomiyi canlandıracak daha bir çok proje üzerinde çalışıyoruz.Köylülerin kendi ürettiklerinin değer kazanması ve bir ekonomiye dönüşmesi çok önemli.
Bu arada 2012 de Bayramiç Yeniköy ‘de gerçekleşecek önemli üç etkinlikten de bahsedelim.
1-29 Nisan-6 Mayıs PERMAKÜLTÜR ÇALIŞTAYI; Penny Livingston hocamız,Mustafa Bakır Yardımcıhocamız,Pınar Kinikoğlu,Andrew Zionts,Hira Doğrul,David,Mustafa Ülgen ve Emel Kızılcıkasistanlarımız olacak,
Gıda ormanıoluşturma,Toprağın iyileştirilmesi,kompost ve yeşil gübre,arazide su hasadı ve su yapıları,arıtma yapıları, Yabani bitkilerden tarımsal ve tıbbi ilaç yapımları ve yiyecek elde etme ve topluluk oluşturma çalıştayımızın başlıca konuları.
2-11 Mayıs -18 Mayıs Eko Mimarlık kursu; Penny Livingston ve Janell Kapoor hocalarımız,Temoçin Liraç,Mustafa Ülgen,Hakan Erman,Anderw Zionts ve David asistanlarımız.
Toprak,Çamur,Kil,Ahşap ve Taş malzemelerini kapsayan yapı tekniklerini işleyeceğiz,bir tavuk –kaz kümesi ve aynı zamanda Sera binasını uygularken tüm bu tekniklerin pratiğini yapacağız.
3- 22-26 Haziran Sonu Gözlemden Dizayna adlı kursu Emet Değirmenci ile beraber sunacağız
Ekolojik restorasyon ve tasarım tekniklerini göreceğimiz bu kursta ,ülkemizden ve dünyadan örnekleri irdeleyip , bu örnekleri gerçekleştirmiş konukların katılımı ile çalışmamızı renklendireceğiz.
4- Tüm bu etkinlilerden önce 21 Nisan da 2.Bayramiç Tohum Takas ve Yerel Ürün Şenliğini Bayramiç belediyesi ve beraber tüm Kaz Dağlarındaki dostlarımız ile beraber gerçekleştireceğiz.Hem tohumlarımızı paylaşacak,hemde yerel ürünlerin bolluğunu, bereketini,lezzetini yaşayacağız.Bu çalışma öncesi Bayramiç Yeniköyde oluşturacağımız tohum ambarının envanteri için gönüllü çağrımız var.Geçen sene Türkiye Permakültür buluşmasında Sevgili Victor’a adadığımız kerpiç evimizi,köylülerin tabiri ile Victor'un Damını;tohum evi yapacağız ve 350 ye yakın yerel tohumu düzenleyeceğiz.
Bu etkinliklerimiz ile ilgili detayları sırası geldikçe sizlerle paylaşacağız.Yinede sormak istediklerinizle ilgili bayramicyenikoy@gmail.com adresine yazabilirsiniz.
Kazadağlarının soğuk ve karlı tepelerinden sıcak selamlar ve sevgiler..
Balıkçı.
www.bayramicyenikoy.com