• resim 2
  • Baykus
  • peynir
  • metin
  • domatesTabagi
  • salca
  • zoro

7

6

5

4

3

2

1

Keçiboynuzu

Kayalara taşmış deniz suyunun kuruması ile oluşan minik tuzlalardan topladığımız tuzlar ile pişen balıklar ve taze ege otları ile yaptığımız salatalar,berrak ege sularının dev çipuraları ve balıkçı hikayeleri ile kahkahaların karıştığı gece sohbetlerimiz,öğle sıcağında gölgelendiğimiz koca bir keçiboynuzu ağacımız vardı, denizin hemen kıyısında,kayalıkların üstünde.Her dem yeşil kalan ,koyu gölgeli mevsiminde tatlı meyvelerini yediğimiz yüce bir ağaç.O zamanlar sebebini anlayamazdım ama bu ağacın etrafında baharda yenilebilir otlar çok bereketli olurdu,bir baklagil olan bu ağaçların bulundukları toprakları zenginleştirdiklerini daha sonraları öğrenecektim.
   İngilizce’de carob,yunanca’da keration,arpça’da harnup olarak isimlendirilen,yüzyıllarca elmas ölçümü için kullanılan keçiboynuzu tohumları,kırat denilen ölçü birimine adını vermiş, bu tohum ile ilgili Prof.Dr.Aydın Akkaya ne demiş bakalım;
  "   Keçiboynuzu çekirdeği, doğada ağırlığı değişmeyen bir tohumdur. Bütün tohumlu bitkilerden yalnız keçiboynuzu uzun süre suda bekletildikten sonra filiz verebilir. Bu hem çok kuruduğu ve meyvesinden çıktıktan sonra son ve sabit ağırlığını aldığı için, hem de içine su alma olasılığı çok az ve çok uzun zamana bağlı olduğu içindir. Bu nedenle Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır. Onaltı tanesi bir dirhem eder. Dirhem, değişmekle birlikte 3 gr. ağırlığı temsil etmektedir. Satıcı iki dirhemlik (32 çekirdek) bir şey satarken lütfedip 1 çekirdek fazla tartarsa bu, malı alanın itibarını gösterir. Olağandan fazla giyinen, süslenen vb. kişilere iki dirhem bir çekirdek denmesi bundan kaynaklanmaktadır."
   Meyvelerinin tatlı olması,un ve pekmezinin yapılabilmesi,tüketilmesinde sayısız faydaları olan Keçiboynuzu fidelerini dikmenin heyecanını yaşayacağız bu kış Yeniköy ‘de.İki senedir büyüttüğümüz fidanlar gelişip meyve verecek,etraflarındaki toprakları zenginleştirecekler.
   Akşam elimi gocuğumun cebine attığımda içinden çıkan bir miktar Keçiboynuzu çekirdeği yazdırdı bu yazıyı bana aslında,Yılbaşından hemen önce kaybettiğim sevgili babamın cenazesi sırasında aklıma gelmiş idi tohumları biriktirmek, akciğer kanseri tedavisinde de kullanılan Keçiboynuzu ve benzeri doğal gıdaları tüketmeyi bir türlü kabul ettirememiş idim hasta babama,camide yıkama işleri devam ederken bir torba keçiboynuzu almıştım aktardan,o arada meyvelerini yemiş ve tohumlarını toplamıştım, Yeniköy’deki fidanlığımıza ekmek için.Bu bahar sevgili babamın anısına ekeceğim biriktirdiğim tohumları.
     Dışarıda keskin bir poyraz ile yağan kar ,sobada çıtırdayan odunlar ve kaynayan güğümün sesinden başka bir ses yok şu anda.
   Biliyorsunuz tüm Kaz Dağlarında faliyet gösteren maden şirketlerine karşı mücadele ediyoruz,geliştirmeye çalıştığımız koli ile gıda gönderme işleri yavaş yavaş gelişiyor,her giden kolide emek ve umut var,koliler ellerindeki asıl altının ürettikleri ,bildikleri olduğunu anımsatıyor köylülere,suyun toprağın ve havanın ne kadar değerli olduğunu anlatıyor kolilerin hikayesi,fırın yakılıp, su değirmeninde öğüttüğümüz yerel buğdayların ekmeği yapılırken, çıkan ekmek kokusu da savunuyor yaşamı ,tüm bu yamyamlığa karşı.
    Köylerde kahve toplantıları düzenlemeye başladık,Balya belgeselini seyredip madencilik sonrası zehirlenmiş,yok olmuş bir coğrafyaya şahit oluyoruz.Bu hafta sonu kadınlar ile akşam toplantıları yapılacak köyümüzde,sevgili Alev Çağlar ve Özlem Güneri kadınlar ile sohbet edip hem sağlık sorunlarını dinleyecek,hem de Balya belgeselini seyredip Madencilik hakkında konuşacaklar.
   Çanakkale Çevre Platformu ile beraber düzenlediğimiz Evciler köyündeki Madenciliğin Sağlık Üzerindeki etkileri paneli bu hafta sonu Pazar günü akşam 19 da köy meydanında ve kahvelerde gerçekleşecek,aynı gün Çanakkale Çevre Platformu üyeleri ile Yeniköy’de buluşup çalışmaları değerlendireceğiz ve köylülerimizle beraber yemek yapıp, yiyip sohbet edeceğiz.Gelebilecek tüm dostlar davetlidir.
   Beyaza bürümüş Kaz Dağlarından,bin pınarlı İda'dan hepinize bin selam
  Balıkçı.
www.bayramicyenikoy.com
Bayramiç Yeniköy Kaz Dağları Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği.

 


_ğ_